Badanie w I trymestrze

portrait-of-a-pregnant-woman-PQVEMWS

PIERWSZY TRYMESTR

To okres ciąży między pierwszym a czternastym tygodniem. To niezwykle ważny moment dla płodu, w trakcie którego tworzą się wszystkie najważniejsze układy i narządy wewnętrzne. Badanie polega na ocenie ryzyka wystąpienia najczęściej spotykanych wad genetycznych u płodu. W trakcie diagnostyki ultrasonograficznej sprawdzane są tak zwane markery wad genetycznych. Są to nieprawidłowości występujące u płodu, które mogą wskazywać na większe lub mniej ryzyko wystąpienia konkretnej wady wrodzonej. Wyniki pomiarów wprowadzane są do odpowiedniego, certyfikowanego programu, który wraz ze szczegółowymi parametrami ocenianymi z krwi ciężarnej oblicza ryzyko wystąpienia konkretnych wad badanych.

BEZPŁATNE BADANIE PRENATALNE W RAMACH REFUNDACJI PROGRAMU NFZ

Każda kobieta w ciąży u której lekarz prowadzący ciążę podejrzewa wystąpienie wady lub nieprawidłowości ma prawo wykonać badanie prenatalne bezpłatnie.

Wskazania do wykonania badania bezpłatnie:

1. Podejrzenie braku kości nosowej

2. Podejrzenie poszerzenia przezierności karkowej (NT)

3. Podejrzenie za szybkiej lub za wolnej akcji serca płodu (FHR) poniżej 100 uderzeń/min. lub

powyżej 180 uderzeń/min.

4. Podejrzenie nieprawidłowości anatomicznych płodu ( np. nieuwidocznienie kończyny w

standardowym badaniu USG)

5. Podejrzenie nieuwidocznienia pęcherza moczowego u płodu

6. Podejrzenie nieuwidocznienia żołądka u płodu

7. Podejrzenie nieprawidłowości w obrębie mózgowia płodu

8. Podejrzenie nieprawidłowości w obrębie łożyska, pępowiny

W trakcie badania ginekologicznego, podejrzenie nie musi zostać potwierdzone lub wykluczone przez lekarza prowadzącego. W tym celu wykonywane jest bezpłatne badanie prenatalne, aby taką wątpliwość rozwiać.

 

W przypadku gdy wiek ciężarnej to 35 lat lub więcej wykonuje się takie badania nieodpłatnie. W takim przypadku skierowanie nie jest konieczne. Wystarczy się z nami skontaktować.