Badania prenatalne

portrait-of-a-pregnant-woman-PQVEMWS

KIEDY WYKONAĆ BADANIA PRENATALNE?

I TRYMESTR – między 11. a 13. tygodniem i 6 dniem ciąży.

Badanie wykonywane na początku ciąży ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka chorób o podłożu genetycznym. Lekarz, w trakcie badania USG, dokonuje precyzyjnych pomiarów jego poszczególnych organów. Następnie uzyskane parametry wprowadza do programu komputerowego, który oblicza skalę ryzyka pojawienia się u malucha wad genetycznych. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne (polega na przykładaniu głowicy USG do brzucha). Dokładność badań prenatalnych uzależniona jest od czasu, w którym zostaną one wykonane, dlatego tak ważne jest stosowanie się do ogólnie przyjętych terminów. Jeżeli masz co do nich jakieś wątpliwości, skontaktuj się z nami. Pomożemy określić idealny moment na ich wykonanie.

II TRYMESTR – między 18. a 23. tygodniem ciąży.

W trakcie drugiego badania prenatalnego specjalista jest w stanie sprawdzić prawidłową budowę całego ciała oraz wybranych narządów, takich jak: mózg, serce, płuca, organy znajdujące się w brzuchu maluszka. Ocenia on również wygląd twarzy, rączek i stópek. Na tym etapie można już niemal ze 100% pewnością określić płeć dziecka.

III TRYMESTR – między 30. a 33. tygodniem ciąży.

Może ci się wydawać, że skoro dwa poprzednie badania prenatalne miały wynik prawidłowy, to trzecie jest już zupełnie niepotrzebne. Nic bardziej mylnego! Narządy dziecka w 30. tygodniu są już w pełni rozwinięte, niestety również na tym etapie można stwierdzić pojawienie się wad np. serca czy mózgu, których wcześniej nie udało się wykryć z powodu zbyt małych rozmiarów płodu. Poza tym badanie wykonane w III trymestrze pozwala bardzo precyzyjnie określić ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu czy innych chorób mogących wywołać komplikacje w ostatnich tygodniach ciąży, a te stanowią dla dziecka niezwykle ważny okres. To właśnie w tym czasie osiąga ono odpowiednią wagę i nabiera zdolności do samodzielnego życia po przyjściu na świat.