AMNIOPUNKCJA czy jest bezpieczna?

Amniopunkcja jest badaniem prenatalnym zaliczanym do badań inwazyjnych. Krąży o nim wiele mitów, które postaramy się obalić i wytłumaczyć dlaczego nie należy się bać poddać badaniu.

 


Badanie ma na celu pobranie niewielkiej próbki płynu owodniowego, w którym znajduje się DNA płodu.
Procedurę wykonuję się pod ścisłą kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym i sterylnych warunkach aby zapewnić pełne bezpieczeństwo dziecku i matce.

Cała operacja trwa zaledwie kilka minut.


 

Wykwalifikowana kadra oraz najnowocześniejszy sprzęt umożliwia wykonanie badania w pełni bezpiecznie dla Mamy i Maluszka.

Lekarz pobiera ok. 15 ml płynu owodniowego, cały czas kontrolując miejsce nakłucia za pomocą aparatu USG. Próbkę odsyła się do laboratorium, gdzie zostaje określony dokładnie kariotyp, czyli liczba i struktura chromosomów w komórce płodu.
Jego szczegółowa analiza umożliwia wykrycie najczęstszych aberracji chromosomowych powodujących np. zespół Downa czy zespół Turnera.

 


W 96 na 100 przypadków wynik amniopunkcji jest prawidłowy a przyszli rodzice mogą bez zmartwień oczekiwać narodzin dziecka.


Gdy wynik badań okaże się nieprawidłowy w wielu przypadkach istnieje możliwość leczenia maluszka jeszcze w łonie matki, dzięki wczesnemu wykryciu wady.

Świadomość o stanie zdrowia dziecka umożliwia bardzo dobrze przygotować się do porodu oraz daje czas do wybrania odpowiedniej placówki, która zapewni najlepszą opiekę dziecku i matce po narodzinach.

 

Kiedy lekarz może zlecić wykonanie amniopunkcji?

  • wynik badania USG lub nieinwazyjnych testów prenatalnych – testu PAPP-A, testu potrójnego był nieprawidłowy

  • wiek matki powyżej 35 lat oraz wiek ojca powyżej 55 lat

  • wykrycie we wcześniejszej ciąży zaburzeń genetycznych lub urodzenie dziecka z wadą genetyczną, chorobą metaboliczną albo wadami ośrodkowego układu nerwowego

  • wystąpienie w rodzinie ciężarnej bądź partnera chorób o podłożu genetycznym
No Comments

Post A Comment