Czy cesarskie cięcie uniemożliwia karmienie piersią?

Stwierdzenie jakoby kobiety po cesarskim cięciu nie miały pokarmu jest zwyczajnie nieuzasadnionym mitem.

Warto więc wytłumaczyć, że pokarm nie powstaje zależnie od rodzaju porodu, laktacja rozpoczyna się już w 16 tygodniu ciąży a odpowiedzialne są za nią hormony. Poród nie rozpoczyna okresu laktacji, jest tylko impulsem do wzmożenia produkcji pokarmu.

 


Prolaktyna i oksytocyna to dwa hormony odpowiedzialne za pokarm w piersiach, ich ilość wzrasta w organizmie po usunięciu łożyska z macicy.


 

Maluszek podczas ssania również stymuluje poziom wydzielania tych dwóch hormonów podrażniając brodawki piersi mamy. Dlatego najlepiej jest przystawić dziecko do piersi już w pierwszej godzinie od porodu nawet jeśli noworodek nie domaga się jeszcze karmienia.

U mam, którym podano znieczulenie przewodowe jest to możliwie niemalże od razu, w drugim przypadku – gdy zastosowano znieczulenie ogólne trzeba poczekać aż mama odzyska przytomność.


Po cesarskim cięciu ważne jest odpowiednie dobranie wygodnej pozycji do karmienia, tak aby uważać na ranę pooperacyjną.


Wskazana jest wówczas pozycja leżąca lub półleżąca. Do ułożenia maluszka do karmienia będzie Ci potrzebna pomoc kogoś bliskiego lub personelu medycznego, nie wstydź się o nią poprosić!

Pamiętaj aby poprosić personel medyczny o podanie leków, które można przyjmować przy karmieniu piersią.

No Comments

Post A Comment